Shell ve BP’nin de dahil olduğu büyük firmaların kurduğu bir konsorsiyum girişim şirketi olan Vakt Global tarafından inşa edilen bir blockchain platformu, enerji emtialarının ticaretine yeni verimlilik kazandırmaya başladı.

Perşembe günü atılan bir tweette, “Platform artık petrol ve gaz piyasasında blok zincirin çözüm olduğunu iddia eden şirketler arasındaki ham petrol ticaretini kolaylaştırmaya hazır.” denildi.

Yine bir twitte ise “BFOET pazarındaki 5 yatırımcımız artık VAKT platformunda.” denildi. BFOET piyasasında beş adet Kuzey Denizi ham petrol sahası bulunmaktadır. Bunlar, Brent, Forties, Oseberg, Ekofisk ve Troll. Şirket gelecek yıl diğer pazarlara açmayı planlıyor.

Blockchain platformu, ticaret şirketlerinin akıllı sözleşmelerle kağıt belgeleri değiştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Sürecin parçalarını otomatik hale getirerek, şirketlerin maliyetleri ve hataları azaltmasına ve sonraki işlemleri daha verimli hale getirmesine yardımcı olması bekleniyor.

VAKT Global Perşembe günü yapılan bir Linkedin yazısında, “İlk kod satırı bu yıl Mayıs ayında yazılmıştır.” dedi ve ortakları Deloitte ve IT firması ThoughtWorks ile birlikte bu projeyi zamanında sunmayı başardıklarını söyledi.

Konsorsiyum bir yıl önce kuruldu. Shell ve BP’nin yanı sıra üyeler arasında Norveçli enerji firması Statoil, Gunvor, Koch Supply & Trading ve Mercuria gibi ticaret devleri ve ABN Amro, ING ve Societe Generale gibi bankalar bulunmakta.

Vakt, bir lansman duyurusunda ise zamanla şirketlerin “enerji işlem verilerinin her türünün blok zincirine geçişini, veri kalitesini iyileştirmeyi, güvenliği daha da güçlendirdiğini ve sanayi kuruluşlarının maliyetini düşürerek, sektördeki katılımcıların maliyetini düşürmeyi” hedeflediğini söyledi.

 

 

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!