Banka Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bölge Aracı Kurumundan ve ülkenin Ulusal Uzlaşma Mevduatı’ndan (NSD) katılımla birlikte, akıllı bir sözleşme kullanarak “dünyanın ilk” üç yönlü (OTC) repo işlemini gerçekleştirdiklerini açıkladı. Repo nedir diye soracak olursanız, menkul kıymetler bir kuruluşa satılır ve satıcı önceden belirlenmiş bir tarihte ve fiyatta geri almayı kabul eder bu işleme repo denir.

Deneme için Sberbank satıcı olarak, alıcı olarak ise Ulusal Uzlaşma Mevduatı’ndan NSD oldu. Anlaşma, hükümet kredisi tahvilleri tarafından güvence altına alınan Rus rublesi cinsinden gerçekleşti, enstrümanın ise değeri açıklanmadı.

Blok zincirinin kullanılması, üç tarafın, marjların, uzlaştırma ve depo raporlarının yürütülmesi de dahil olmak üzere sürecin çeşitli kısımlarını otomatikleştirmesine izin verdi. Banka, anlaşmanın yerel yasalara tabi olduğunu ve akıllı bir sözleşme kullanarak elektronik olarak imzalanan bağlayıcı bir finansal sözleşme olduğunu belirtti.

Sberbank’ın başkan yardımcısı ve küresel pazarlar bölümünün başkanı Andrey Shemetov şunları söyledi:

“Akıllı sözleşmelerin ve dağıtılmış kayıt teknolojisinin birleşimi, finansal sözleşmeleri daha şeffaf hale getiriyor ve hem müşteriler hem de banka için güvenliği arttırıyor.”

Sberbank, bu yılın başlarında, blockchain tabanlı iş çözümlerini geliştirmek ve test etmek için bir blockchain laboratuvarı kurdu. Mayıs ayında, aynı zamanda  blok zinciri kullanarak 12 milyon dolar değerinde ticari tahvil işlemleri yapmak için telekom şirketi MTS ile bir araya geldi.

Başka yerlerdeki finansal kurumlar, çeşitli finansal araçlardaki işlemleri çözme aracı olarak aynı zamanda blok zincirini de araştırıyorlar. Geçtiğimiz günlerde, Commerzbank, ING Natixis ve Rabobank blockchain konsorsiyumu R3 tarafından geliştirilen Corda platformunda kısa vadeli borçlanma aracına ilişkin canlı işlemler yaptı.

Ayrıca geçtiğimiz ay, Singapur’un merkez bankası ve ülkenin borsaları, ticaret sonrası süreçleri basitleştirmek ve yerleşim döngüsünü kısaltmak için akıllı sözleşmeler kullanarak bir anlaşma sistemi geliştirdi.

 

 

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!