Avrupa’nın önemli bankalarından Commerzbank’ın hazırladığı bilgi notunda, Dolar/TL beklentilerinin düşürüldüğü ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) şuan için yeni bir faiz artırımı beklenmediği bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı kasım ayı enflasyonuna ve merkez bankasının politikalarına ilişkin Almanya merkezli olan Commerzbank’ın uzman analistleri tarafından bir bilgi notu paylaşıldı.

Bu notlarda, “Beklenenden verilerden daha iyi gelen Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından TCMB politikalarına ve Dolar/TL beklentimize ilişkin tahminlerimizi revize ettik.” denildi.

Artık Merkez Bankası’ndan yeni bir faiz artırımının beklenmediği aktarılan bilgi notunda, “Yaptığımız tahminlere göre enflasyon, 2019’un ikinci çeyreği itibarıyla yüzde 15’e doğru gelecek ve TCMB muhtemelen repo faizini 2019’un ilk çeyreğinden itibaren kademeli olarak düşürecek.” ifadesi kullanıldı.

Aynı zamanda Dolar/TL kuruna yönelik tahminlerin de yer aldığı bu notta “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizleri çok fazla düşürmeyeceği kanısıyla, Dolar/TL’nin bir önceki tahminimiz olan 6,50 yerine 2019 yılı sonunda 5,75 seviyesine gelebileceğini tahmin ediyoruz.” açıklamasında bulunuldu.

Türk lirasından gelen enflasyon baskısının hala yüzde 40 seviyelerinde bulunduğunu ifade eden bilgi notunda aynı zamanda tüm yatırımcıların yüzde 21 olan mevcut enflasyon oranının yüksek olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin temel sorunlarının çözülmesinin daha uzun zaman alacağı ve Türk Lirası’nın zayıflayabileceği görüşü paylaşılırken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın para politikalarında doğru adımların atılmasıyla döviz kurunun ve ekonominin yumuşayabileceği görüşü belirtildi.

 

 

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!