Bitcoin‘in mucidi Satoshi Nakamoto isimli insandır. Cinsiyeti belli değildir. 2008 yılının kasım ayında bir mail listesine manifestosunu göndermiştir. Bu manifestoda Bitcoin’in protokolü vardır.

2009 yılında Bitcoin yazılımının ilk versiyonunu ortaya çıkarmıştır. 2010 yılının sonlarına doğru artık yavaş yavaş ortan kaybolarak bu sistemi sahiplenen insanlara tamamen piyasayı bırakmıştır. Belki de biz öyle zannediyoruz.

En son kendisinden 2011 yılında bir mail alınmıştır. Bu mail de “Artık yeni projelere geçtim. İşler Gavin ve diğer herkese emanet.” demiştir. Buradan bile Bitcoin sisteminin ne kadar sağlam olduğunu anlayabiliyoruz. Mal varlığı ile ilgili pek bir bilgimiz yok lakin istese piyasayı domine edebilecek bir bitcoin hacmine sahip olabilecekken tamamen sistemi kullanan kişilere emanet etmiştir. Belki de piyasayı domine ediyordur fakat biz inanmak istediğimize inanıyoruz.

Yaklaşık olarak ilk bloklarını kendi kazdığını varsayarsak 2.5 milyar dolara yakın bir BTC karşılığı hacme sahip olduğu bilinmektedir. Belki wallet şifresini unutmuştur 🙂

Bugüne kadar çok fazla insan hakkında Satoshi Nakamoto olduğuna dair söylentiler yayıldı. İsmi geçen kişilerin hepsi bu söylentileri reddetti. Size olsanız kabul eder miydiniz?

Satoshi klasik bir yazılım mühendisinin ötesinde bir insan. Kurduğu sistem ve kodları geleneksel yapıdan uzakta.

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!