Bitcoin, elektronik ortamda yaratılmış ve yine elektronik ortamda elde edilebilen dijital bir para birimidir. Merkezi olmadığından dolayı herhangi bir kurum, kuruluş veya kişinin kontrolü altında değildir. Bitcoinler Dolar veya Euro gibi banknotlar halinde basılan paralar değildir. Matematik problemleri çözebilen yazılımlar kullanan bilgisayarlarda, insanlar ve her geçen gün artan iş yerleri tarafından oluşturulmaktadır.

Bitcoin, Kripto Para dünyasının atasıdır. Kurucu üyesidir. Oyun kurucusudur.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi Nakamoto isimli anonim bir yazılım geliştirici ilk olarak Bitcoin fikrini ortaya atmıştır. Bu fikrin temeli merkezi olmayan , çok cüzi işlem maliyetleriyle elektronik ortamda aktarılabilen para birimi oluşturmaktır.

Bitcoin Nasıl Oluşuyor?

Merkezi olmayan bir para birimi için kimse denilebilir. Kendi kurallarını kendi sistem kullanıcıları tarafından oluşturan , büyüyen bir sistem. Fiziksel olarak bir merkez bankası gibi çalışmamaktadır. Herkesin katılabildiği insan topluluğu tarafından dijital olarak vardır ve var olacaktır.

Sınırsız Bitcoin üretilebilir mi?

Hayır. Bitcoin protokolü – Bitcoin’in çalışmasını sağlayan algoritmalar – gereği madenciler tarafından yalnız 21 milyon Bitcoin yaratılabilir. Ama bu Bitcoinler daha küçük parçalar haline bölünebilir. Bölünebilecek en küçük miktar bir Bitcoin’in yüz milyonda biridir ve bu birime Bitcoin’in kurucusunun adı olan ”Satoshi” denir.

Bitcoin’in temeli nedir?

Bitcoin’in temeli matematiktir. Havuz üzerinde bulunan işlemler için matematiksel bir formülü takip eden yazılımlar kullanılır. Bu kodlar açık kaynakldır. Herkes bu kodları inceleyip işlemin gerçekleşip , gerçekleşmediğini kontrol edebilir.

Bu linkten Satoshi Nakamoto isimli anonim yazılım geliştiricinin manifestosuna ulaşabilirsiniz.

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!