Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan açıklamada, “Blockchain: İleriye dönük bir ticaret politikası” olarak adlandırılan bir raporu kabul etti. Bu yaklaşım, yeni teknolojinin serbest ticaret ve karşılıklı anlaşmalar da dahil olmak üzere AB ticaret politikalarını nasıl geliştirebileceğini belirledi.

AB Parlamentosu, söz konusu blok zincirinin, tedarik zinciri şeffaflığını artırabileceğini, ticaret süreçlerini hızlandırabileceğini, maliyetleri ve yolsuzluğu azaltabileceğini, vergi kaçakçılığını tespit edip verilerin güvenliğini artırabileceğini söyledi. Bununla birlikte siber güvenliğin önemli bir sorun olmaya devam ettiği ifade edildi.

Raporda, daha önceki ticaret başarılarına rağmen, AB serbest ticaret anlaşmalarının hala yetersiz kaldığı belirtildi. Ortalama olarak, ihracatçıların sadece yüzde 67’si ve ithalatçıların yüzde 90’ı AB ve ortak ülkelerdeki ticaret tarifelerinden yararlanmaktadır.

Blockchain teknolojisini kullanan şirketler, tercih ettikleri tarifelerden yararlanabilmek için tüm belgelerini tek bir yere yükleyebileceklerini belirtti. Teknoloji ayrıca yetkililerin bu taraflardan otomatik olarak bilgi almalarına ve doğrulama ve ticaret süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olabileceği belirtildi.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de blok zincirden faydalanabilecek, taraflar arasında daha iyi bir iletişim kurulmasını, güvenli ödemeleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımıyla işlerin basitleştirilmesini sağlayacağı söyleniyor.

Kurum, daha sorunsuz tedarik zinciri süreçleri için blok zincirlerindeki işlemleri kolaylaştırmak için “küresel birlikte çalışabilirlik standartları” geliştirmeye duyulan ihtiyaca vurgu yaptı.

Ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun devam etmekte olan küresel tedarik zinciri pilot projelerini ve blokchain’in uluslararası ticarette uygulanabilirliğine ilişkin taslak kurallarını takip etmesini ve diğer taleplerin yanı sıra Ticaret Genel Müdürlüğü’nde blok zinciri konusunda bir danışma komitesi kurmaya çağırdı.

Son olarak, Avrupa Parlamentosu komisyona şunları hatırlattı:

AB, blok zinciri ve uluslararası ticaret alanında önde gelen bir aktör olma fırsatına sahip ve uluslararası ortaklarla birlikte küresel olarak gelişimini şekillendirmede etkili bir aktör olması gerektiğini belirtti.

Karar, AB bölgesinde blok zincirinin benimsenmesine yönelik en son olumlu adımı işaret ediyor. Bu ayın başlarında, yedi güney Avrupa ülkesi – Fransa, İtalya, İspanya, Malta, Kıbrıs, Portekiz ve İspanya, ekonomilerini dönüştürmek için blok zincirinin kullanımını teşvik etmek için ortak bir deklarasyon imzaladılar.

 

 

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!