Aralık ayında yüksek ihtimalle çeyrek puanlık faiz artırımı yapacak olan Fed’in ileriki dönemlerde yapılacak olan faiz artırımlarında biraz daha yaklaşacağı bekleniyor. Yavaşlayan küresel ekonomiyle birlikte Amerika’da azalan mali teşvikler ve volatil finans piyasaları ile birlikte faizde nötr seviyeye geldikten sonra Fed’in daha tutumlu bir tavır sergilemesi kaçınılmaz.

Öte yandan yatırımcılar da Fed’in 2019 yılında faiz artırımı konusunda biraz daha düşünceli olacağını savunuyorlar. Ancak gelecek ay yapılacak olan toplantıda bir faiz artırımı olması durumu çok güçlü bir ihtimal. Columbia Threadneedle Investments fon yöneticisi Gene Tannuzzo, “Aralık ayı faiz artırımına ara vermek için çok erken, ama bunu önümüzdeki yılın ilk yarısında açık bir biçimde görebiliriz,” dedi.

Uzun zamandır ABD merkez bankası Fed’i gözlemleyen uzmanlardan birkaçı, dayanıklı iç ekonomi ve düşük işsizlik oranının daha yüksek faizi gerektirmesinden dolayı, 2019 yılında dört faiz artırımı yönündeki tahminlerini koruyorlar. Bu gözlemcilerin arasında JPMorgan Chase & Co.’dan Michael Feroli, Goldman Sachs Group Inc.’den Jan Hatzius ve Bank of America Merrill Lynch’ten Ethan Harris yer alıyor.

Powell, 28 Kasım’da New York Ekonomi Kulübü’nde yapacağı konuşmada Fed’in politikalarını anlatma şansına sahip olacak. Powell, geçtiğimiz günlerde Dallas’taki konuşmasında, ABD ekonomisine yönelik olumsuzlukları dile getirerek, Fed’in faiz artırımı konusunda önümüzdeki yıl ara vermesine yönelik bir ortam hazırlamıştı.

 

 

 

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!