Profesyonellerin en çok kullandığı iş arama platformu Linkedln, cryptocurrency alanında blockchain geliştirici becerileri ABD’de yüksek talep olması ile personel ihtiyacına yol açmıştır ve bu ilgili iş ilanları sadece bir yıl içinde 33 kat artış gösterdiği perşembe günü açıklanan raporda belirtildi.

Raporda, Blockchain alanında en çok aranan niteliklerin, Solidity programlama dili, Ethereum, cryptocurrency ve açık kaynaklı bir JavaScript platformu olan node.js programlama dili niteliği isteniyor.

LinkedIn, IBM, ConsenSys ve Chainyard’ın bilgi teknolojisi ve hizmetleri, bilgisayar yazılımı ve internet sektörleri genelinde San Francisco, New York ve Atlanta olmak üzere en üst sıralarda yer alan ilk üç işveren olduğunu belirtiyor.

Özellikle geçen yılki LinkedIn raporunda, blockchain geliştirici rolü belirtilmemişti. LinkedIn baş ekonomisti Guy Berger Perşembe günkü raporunda şunları söyledi:

“Blockchain’in iş piyasasında uzun süreli bir trend olup olmayacağını sadece zaman gösterecek.”

Geçen ay, başka bir  raporda ise  büyük iş arama sitelerinden biri olan Indeed.com, işverenlerin en çok ilgi gösterdiği alan olarak blockchain ve cryptocurrency alanı olduğu belirtilmişti. İlgili iş ilanlarına Ekim 2017’den, Ekim 2018 yılına kadar yüzde 25 ilgi artışı olduğu ifade edildi.