En büyük maden havuzuna göre, 600 bin ile 800 bin arasında madenci, Kasım ayı ortasından bu yana Bitcoin fiyatındaki düşüşler ve şebekede yaşanan karmaşa nedeniyle cihazlarını tek tek kapattı. F2pool’un kurucusu Mao Shixing, yaptığı bir röportajda, firmanın tahminine göre ağ karmaşası yaşayan eski madencilerin makinelerini kapattıklarını ve zor günler geçirdiklerini ifade etti.

Blockchain.info’dan elde edilen verilere göre, Bitcoin ağının dünyanın ilk blok zincirinde toplanan, Kasım ayının 10’uda 47 milyon tera hashrate’den Kasım 24’te 41 milyon tera hashrate’e düşerek yaklaşık olarak %13’lük bir değer kaybetti.

Mao, Bitmain tarafından üretilen Antminer T9 ve Canaan Creative tarafından üretilen AvalonMiner 741 gibi eski modelleri kullananların büyük olasılıkla kazım işlemlerini durdurmuş olabileceğini açıkladı. F2pool’un maden gelir endeksine göre, bu madencilerin ortalama yaklaşık 10 TH / s’lik bir karma gücüne sahip oldukları ve şu anda para kaybedecekleri tahmin ediliyor. Mao, aslında toplam ağın yaklaşık % 11,4’ünü oluşturan F2pool’daki Bitcoin hashrate’inin son haftalarda % 10’un üzerinde bir düşüş gösterdiğini belirtti.

Havuzlara bağlı olmayan madencileri hesaplamanın zor olduğunu, ancak onlarla düzenli olarak temas halinde oldukları için büyük çiftliklerle yaptıkları görüşmelere dayanarak son bir hafta içinde onların da cihazlarını kapattıklarını öğrendiklerini dile getirdi.

Mao, madenciler arasındaki sarsıntıya katkıda bulunan, 15 Kasım’da Bitcoin’in sert düşüşü de dahil olmak üzere çok sayıda faktör olduğunu söyledi; Çin’de elektrik maliyetlerindeki artış, Çinli üreticilerin ürünlerini yükseltmek için yarışıyor olması ve eski makinelerin giderek rekabet edememesi olarak açıkladı. Tüm bu faktörlerin üst üste geldiğini ve madencilerin zor durumda olduklarını sözlerine ekledi.

Yaz aylarında Mao, Çin’in dağlık Güneybatı bölgesindeki birçok madencilik çiftliğinin ikamet ettiğini, elektrik maliyetlerinin ise 1 KW / sa başına 0.2 yuan’ın altına inebileceğini söyledi.

Mao, Çin’in Xinjiang eyaletinde bulunan diğer fosil yakıt santrallerinin elektrik üretmesine rağmen, toplam maliyetlerin hala 1KW / sa başına en az yaklaşık 0.28 yuan (0,04 dolar) olduğunu belirtti.

“Bitcoin madenciliği her zaman dinamik olarak ayarlanmış bir süreçtir,” diyen Mao, sert düşüşler neticesinde en son verilere göre, “Bitcoin madenciliği zorluğunun birkaç gün içinde geçmişe göre %5 oranında azaldığını göstermektedir.” diye ekledi.

Dinamik olarak ayarlanan bu süreçte havlu atmayan madencilere bir tavsiyede bulunan Mao, ““Bitcoin madenciliği zorluğunun değişmesi yaklaşık 14 gün sürüyor (karma değişimden sonra). Bu kapanma dalgasından sonra, kalmayı tercih eden madenciler daha iyi fırsatlara sahip olabilir. ” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Nakit BTC | Bitcoin Almanın En Kolay Yolu!